ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Bydło mleczne Strona Główna » Bydło » Rasy bydła mlecznego » Rasa jersey

Rasa jersey
Autor Wiadomość
andrzej2110 
Administrator

Wysłany: 2007-06-23, 15:32   Rasa jersey

Krowy rasy jersey są całkiem małe, ważą (360-540kg). Krowy mają miodowo-brązową barwę. Jersey stała sie bardzo sławna dzięki wysokiej zawartości tłuszczu w mleku.

Wydajność mleczna ok. 3460 kg mleka rocznie, zawartość tłuszczu 5,02%. Wyższą wydajnością cechuje się bydło tej rasy hodowane w Danii, dokąd sprowadzono je z końcem XIX w. Średnia wydajność mleczna krów jersey w Danii wynosi 4107 kg mleka o zawartości tłuszczu 6,2%.

Bydło rasy jersey hodowane jest w wielu krajach. W Polsce utrzymywano dwa stada w czystości rasy w Popielnie (województwo podlaskie) oraz w Tyliczu, m.in. do krzyżowania z rasą polską czerwoną.

Cechy:
Główny czynnik przyczyniający do popularności rasy jersey spowodowany był ich większą gospodarką produkcji, spowodowanej:

zdolnością, aby wnieść większą liczbę efektywnych krów do dojenia na obszarze dzięki niższej wadze ciała

wysoka zawartość tłuszczu w ich mleku

zdolnością stawiania czoło szerokiemu zasięgowi warunków klimatycznych i prosperować dalej lokalnie produkować pokarm

Byki są też małe, waga byków sięga od 540 do 820 kg i są notorycznie agresywne.

Z powodu małej wielkości bydła, ciekawego pojętnego charakteru i atrakcyjnych cech krowy wyspy Jersey zostały importowane do Anglii przez arystokratycznych właścicieli ziemskich jako podpórki dla estetycznych krajobrazów.

5314 

Wysłany: 2008-03-26, 20:01   

Mój znajomy ma kilka sztuk i to są spokojne krowy na pastwisku bez pastucha chodzą i nie uciekną

Edit: Literówki
Ostatnio zmieniony przez Karol12 2008-03-27, 19:44, w całości zmieniany 2 razy  

andrzej2110 
Administrator

Wysłany: 2008-03-27, 20:55   

bez pastucha chodzą luzem?? nie ma żadnego ogrodzenia??? ja puszczałem na jedną łąkę gdzie nie całość było ogrodzone bo nad strumykiem nie chciało mi sie zakładać drutu :D . niektórym krówkom sie nudziło i sobie przechodziły na drugą stronę ale i tak nie uciekły bo tam było ogrodzone. po drugiej stronie jest również moja łąka :)
Ostatnio zmieniony przez Karol12 2008-03-27, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu