ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Bydło mleczne Strona Główna » bydlomleczne.nmj.pl » Hyde Park » Jak długo krowa daje mleko?

Jak długo krowa daje mleko?
Autor Wiadomość
i1z2e3 

Wysłany: 2009-06-10, 20:58   Jak długo krowa daje mleko?

Witam.

Wydaje mi się, że to jedyne odpowiednie miejsce, gdzie mogę zadać pytania, które ostatnio mi się nasunęły :)

Zaczęło się od myśli "skoro krowę się doi, to co je wtedy cielątko?". Ale tu chyba sam sobie odpowiedziałem, że po prostu trochę się tego mleka "w tej krowie" dla niego zostawia :) czy tak?

Ale później wyszło na wierzch poważniejsze (dla nas, laików ;) ) pytanie. Otóż, jak długo krowa daje mleko?
Pytałem chyba z 10 osób, kompletnie nie znających się na tym, czyli zwykłych "userów mleka" że tak powiem :)
Wersje wśród nas są dwie:
1. Krowa mleczna daje mleko całe życie.
2. Krowa daje mleko tylko w jakimś określonym czasie po porodzie (nie wiem czy u nich tak to się nazywa ;) ).

Osobiście obstaję za wersją nr 2. Jednak uprzejmie proszę o oświecenie mnie przez fachowców :)

Rozumiem, że dla Państwa to pytanie jest okrutnie śmieszne :lol: i mam nadzieję, że nikt nie połamał się spadając z krzesła, czytając ten post. Jednak pytanie jest całkiem serio.

Pozdrawiam,
niedouczony fan mleka.

andrzej2110 
Administrator

Wysłany: 2009-07-05, 11:13   

Cielak dostaje trochę mleka a to co zostaje jest sprzedawane. No chyba ze są to krowy mamki (bydło mięsne, to wtedy cielak sam doi krowę).
krowa daje mleko całe życie ale z przerwami ;) . Okres 1 laktacji powinien trwać około 300 dni. Czyli około 2 miesiące jest przerwy. Jest to czas w którym krowa jest w ostatnich 2 miesiącach ciąży.

[MR]czempion 

Wysłany: 2009-10-08, 16:05   

W dużych hodowlach cielęta są pojone preparatami mlekozastępczymi, po za tym mają poidła i stały dostęp do wody. W oborach wysokowydajnych okres zasuszenie, czyli czas w którym krowa nie doi i regeneruje siły przed porodem trwa ok.4 tygodni. Zdarzają się też krowy, które doją ponad 1000 dni jednak takie przypadki występują tylko wtedy, gdy jest problem z zapłodnieniem.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu